Home >> Sports >> Άγγελος Μπασινάς: Ο Άγγελος των ελληνικών γηπέδων

Άγγελος Μπασινάς: Ο Άγγελος των ελληνικών γηπέδων

Ο Άγγελος Μπασινάς, γεννήθηκε στην Χαλκίδα, στις 3 Ιανουαρίου 1976.

Το ξεκίνημα

Ο Άγγελος Μπασινάς ξεκίνησε την ποδοσφαιρική καριέρα του στις ακαδημίες του Παναθηναϊκού και την περίοδο 1995-96 μεταπήδησε στην πρώτη ομάδα του τριφυλλιού.

Τις τρεις πρώτες του χρονιές στην πρώτη ομάδα δεν είχε ιδιαίτερη παρουσία, ήταν από τους λίγους της ηλικίας του, όμως, που δεν δόθηκαν δανεικοί σε κάποια μικρότερη ομάδα, δείγμα ότι είχε εκτιμηθεί το ταλέντο του.

Καθιερώθηκε βασικός

Την τέταρτη χρονιά του στον Παναθηναϊκό ο τότε προπονητής του, Βασίλης Δανιήλ, τον εμπιστεύθηκε δίνοντας του φανέλα βασικού. Από τότε και για όσο έμεινε στον Παναθηναϊκό ήταν βασικότατο στέλεχος.

Μάλιστα στην πρώτη του χρονιά ως βασικός του δόθηκε η ευκαιρία να αγωνιστεί και σε προκριματικό όμιλο του Champions League.

Στη συνέχεια της παρουσίας του στον Παναθηναϊκό, την περίοδο 2003-04 κατέκτησε το νταμπλ.

Με τους «πράσινους» πήρε μέρος και σε εξαιρετικές ευρωπαϊκές παρουσίες.

Η αρχή έγινε την περίοδο 2000-01 όταν ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στη φάση των 16 του Champions League, καθώς στον προκριματικό όμιλο απέκλεισε το Αμβούργο και την Γιουβέντους.

Η εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στη Γιουβέντους

Μάλιστα στον τελευταίο και καθοριστικότερο αγώνα για την πρόκριση εναντίον της Γιουβέντους, που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ και στο οποίο οι δύο ομάδες ήθελαν πάση θυσία τη νίκη, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της σπουδαίας αντιπάλου του με 3-1 σε ένα ματς που ο Μπασινάς πραγματοποίησε την καλύτερη ίσως ευρωπαϊκή του εμφάνιση, σκοράροντας με πέναλτι στο 59′ και σφραγίζοντας στην ουσία την πρόκριση επί των Ιταλών.

Η πορεία μέχρι τα προημιτελικά

Την επόμενη χρονιά (2001-02) ο Άγγελος Μπασινάς κατάφερε να φτάσει με τον Παναθηναϊκό μέχρι τα προημιτελικά της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Στον πρώτο προκριματικό όμιλο του Champions League ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο των Άρσεναλ, Σάλκε και Μαγιόρκα, ενώ στη φάση των 16  κληρώθηκε με Ρεάλ Μαδρίτης, Πόρτο, Σπάρτα Πράγας και το τριφύλλι με τον Μπασινά βασικό του στέλεχος, πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Εκεί αντιμετώπισε την Μπαρτσελόνα του Ριβάλντο και παρότι ο Μπασινάς σκόραρε με πέναλτι στον πρώτο αγώνα (1-0) στην Αθήνα στον επαναληπτικό της Βαρκελώνης ηττήθηκε με 3-1 και αποκλείστηκε.

Η μεταγραφή στη Μαγιόρκα

Το 2005 αποκτήθηκε από την ισπανική Μαγιόρκα δοκιμάζοντας την τύχη του και εκτός συνόρων.

Την περίοδο 2005-06 ήταν βασικός και από τους πρωταγωνιστές της ισπανικής ομάδας στην πετυχημένη προσπάθειά της να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Η επιστροφή στην Ελλάδα για την ΑΕΚ

Το καλοκαίρι του 2008 ο Άγγελος Μπασινάς επιστρέφει στην Ελλάδα για λογαριασμό της ΑΕΚ, με την οποία υπέγραψε τριετές συμβόλαιο. Στις 2 Φεβρουαρίου 2009 αποχώρησε, υπογράφοντας στην αγγλική Πόρτσμουθ, με την οποία αγωνίστηκε ως τον Μάιο του 2010 στην Premier League και έφτασε στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας 2010.

Η εθνική Ελλάδος και το EURO 2004

Το ντεμπούτο του Άγγελου Μπασινά με τη φανέλα της εθνική Ελλάδος, πραγματοποιήθηκε στις 18 Αυγούστου 1999 στον εντός έδρας φιλικό αγώνα με το Ελ Σαλβαδόρ (3-1).

Η κορυφαία στιγμή της καριέρας του με την Ελλάδα ήταν αναμφίβολα η κατάκτηση του EURO 2004 που διεξήχθη στην Πορτογαλία, αγωνιζόμενος σε 5 αγώνες. Στον εναρκτήριο αγώνα με τη διοργανώτρια Πορτογαλία (2-1) σημείωσε με πέναλτι το δεύτερο γκολ των Ελλάδας, ενώ στον τελικό και πάλι απέναντι στην Πορτογαλία (1-0), εκτέλεσε το κόρνερ από το οποίο προήλθε το νικητήριο γκολ του Άγγελου Χαριστέα.

Ο Μπασινάς αγωνίστηκε συνολικά σε 100 αγώνες, επίδοση που τον κατατάσσει στην τέταρτη θέση όλων των εποχών σε συμμετοχές στην ιστορία της Ελλάδας. Υπήρξε βασικό στέλεχος της εθνικής Ελπίδων που έλαβε μέρος στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ελπίδων, το 1998 εναντίον της Ισπανίας.